SZAKMAI ÖNÉLETRAJZ - GÁSPÁR KLÁRI

2009-ben kezdtem a Momét (Moholy Nagy Művészeti Egyetem), ahol a grafika BA elvégzése közben már a Bátor Tábor (www.batortabor.hu) rendszeres önkéntese, később a tábor kézműves programjainak szakmai vezetője voltam. 6 évig jártam vissza önkénteskedni nyári, családi és gyásztáborokba. Az egyetem évei alatt végig dilemmát okozott az alkotás és a szociális munka felé érzett szeretetem, nem tudtam, hogy a kettőt össze is lehetne kapcsolni.

A Moméról való kiuszabadulás után az első konkrét élményem a művészetterápia felé vezető úton a Sri Lankán töltött egy hónapom volt a Sri Vajira árvaházban, mint angol- és rajztanár. Rengeteget festettem és rajzoltam a gyerekekkel, megéreztem az alkotás terápiás hatását és a szavak nélküli kommunikáció erejét.

Rögtön hazaérkezésem után a Moravcsik Alapítványnál (www.moravcsikalapitvany.hu) (www.artbrut.hu) kezdtem el kreatív csoportfoglalkozásokat vezetni pszichiátriai kezelésen átesett felnőtteknek. Itt két évet töltöttem el, mialatt a VIKOTE Kognitív és viselkedésterápiás (CBT) konzultáns képzését, a Mome ’Művészettel nevelés’ tanfolyamát és Pressing Lajos ’Buddhizmus és Pszichólógia’ című kurzusát is elvégeztem.

Ezután 2016- ban az indiai Auroville ökofaluban voltam pár hónapos gyakorlaton Krupa Jhaveri művészetterapeutánál, aki a Sankalpa Art Journeys vezetője (www.sankalpajourneys.com ). Nagyon inspiráló volt látni, hogyan ötvözi az indiai kultúrát és hagyományokat a modern pszichológiával. Eközben Auroville-ben részt vettem egy Shiatsu masszázs workshopon, ami egy japán akupresszúrás technika, a kínai hagyományos gyógyászaton alapszik. Hazajövetelem után tettem egy kis kitérőt és egy évig tanultam a Nemzetközi Shiatsu Iskolában Budapesten. Eközben a soproni Árvácska Alapítványnál kezdtünk egy barátommal nyaranta állami gondozott gyerekeket táboroztatni.

2017 szeptemberében végül megszületett a régóta halogatott döntés, elkezdtem művészetterápiát tanulni. Ráadásul egy számomra tökéletes helyen, az erdőszéli Tobias School of Art and Therapy iskola Transpersonal Arts Counselling 3 éves képzésén, Angliában (https://tobiasart.org/). A tanulmányok közben egy öregek otthonában dolgoztam programszervezőként és terápiás segítőként. (https://www.careuk.com/ )

Ez alatt a pár éves „elvonulás” alatt volt ideje integrálódni az elmúlt évek tapasztalatainak és az új ismereteknek. Alig vártam, hogy hazajöhessek és továbbadhassam ezeket az élményeket, amiket szeretett tanáraimtól kaptam. Így tudott végül az alkotás13 is megszületni, ahol azóta csoportok, táborok, egyéni terápiás ülések és sok egyéb program is megszülethetett. Az elmúlt egy évben vendégtanárként működöm a Tobias School of Art and Therapy 3 éves képzésén.

A saját önismeretemet az utóbbi években pszichodrámával és fókuszolással mélyítem , utóbbiba volt szerencsém betekinteni egy 60 órás képzés keretén belül is.

Munkámat integratív szemlélet jellemzi, intuitívan dolgozom, gyakran használok imaginációt, meditációs technikákat az alkotás mellett. Alapvetően a személyközpontú és fókuszos megközelítés áll hozzám legközelebb a művészetterápia mellett, valamint dramatikus és biblioterápiás elemek is bekerülnek a munkámba. Szeretem a hozzám fordulókat az önismereten és önelfogadáson kívül abban segíteni, hogy megtalálják a vizuális nyelvüket és felszabadíthassák azt a zsigeri kreatív erőt magukban, ami mindannyiunkban ott van.

(fotó: Horváth Annamária)